img 6213V neděli 3.3. lyžaři sedmých ročníků nestačili ani vytrávit nedělní obídek a už nabírali kurz Orlické Záhoří. Ač počasí lyžařským nadšencům moc nepřálo, i tak se nám podařilo z minima vytěžit maximum a lyžařský kurz mohl proběhnout dle našich představ a v lyžařském duchu. Žáci si mimo samotného lyžování užili i doprovodný program plný her a hlavně diskoték, které ukázaly, jací jsou naši žáci výborní tanečníci.

V pátek odpoledne jsme pak unavené děti navrátili jejich odpočatým rodičům, a tím prohlásili lyžařský kurz za zdárně ukončený.

Žáci 3.C se rozhodli probádat život Bedřicha Smetany, který by v sobotu 2. března oslavil velké jubileum, pokud by to bylo možné. Uplynulo totiž 200 let od jeho narození. Při skupinové práci žáci spolupracovali na vyhledávání informací a zanesení nejdůležitějších poznatků na plakáty. Zaposlouchali se do skladeb, které Bedřich Smetana skládal.

Ve výtvarné výchově se pak děti zaměřily na kresbu.

Všichni jsme si odnesli cenné informace o rodákovi z nedaleké Litomyšle a krásný kulturní zážitek.

Pohlazení pro maminky – recitační soutěž

Každý rok zahajují žáci prvního stupně v lednu projekt Pohlazení pro maminky, který vyvrcholí v květnu vystoupením pro maminy k Svátku matek. Žáci se svými učitelkami vybírají vhodné texty k přednesu a recitátoři soutěží mezi sebou nejprve v třídních kolektivech a potom ve školním klání. Naši školu dále reprezentovalo v oblastní soutěži, která se konala v CBM v Poličce, 12 žáků. A velmi úspěšně. Mezi žáky prvních tříd získala 1. místo Beata Marková a 3. místo Antonín Břeň. Ve druhé kategorii žáků 4. a 5. tříd získali čestné uznání Jolana Klimešová, Sofie Kavanová a Jan Pávek. S diplomem z 2. místa postupuje do okresního kola ve Svitavách Karolína Marková a ze 3. místa Lucie Škaroupková a Jan Teplý. Našim recitátorům držíme palce.

Skřivánek

Dne 5.3.2024 se konala pěvecká soutěž celého prvního stupně. Zpěváčci si dali záležet na výběru písní, pilně trénovali a s trochou trémy předstoupili před porotu. Všem účastníkům moc gratulujeme, všichni si zaslouží velkou pochvalu. Postupující se zúčastní POLIČSKÉHO SKŘIVÁNKA 27.3.

Jak (ne)vyloupit ČNB …

Dne 23.2.2024 se třídy 8.A a 8.C s několika statečnými učiteli jali spáchat „zločin století“. V 7.30 jsme vyjeli vlakem z Poličky a kolem desáté hodiny jsme byli na místě. Při rozchodu jsme si opatřili nástroje potřebné k vyloupení ČNB. Než jsme se pustili do akce, prohlédli jsme si Staroměstské náměstí s orlojem. Když jsme dorazili k cíli, byli jsme poučeni o bezpečnosti a následně nám byly odebrány pepřáky, nože apod. Naši pozornost nejvíce přilákala zlatá mince – druhá největší mince na světě, která vážila přes sto kilogramů. Měli jsme velké nutkání tuto minci ukrást, aby se z nás stali boháči, avšak neměli jsme k tomu potřebné vybavení. Snad se to příští týden podaří alespoň našim komplicům z 8.B a 8.D. A tak se z nevydařené loupeže v ČNB stala prostá exkurze. Vydali jsme se proto přes Karlův most do Muzea Karla Zemana. Pomocí indicií jsme zjistili kód k truhle s pokladem, avšak žádný velký poklad to nebyl, nýbrž jen starý svetr a kousek sádry. Poté jsme vyplenili stánek s trdelníky a s plnými žaludky se vrátili zpět domů.

Nikola Kastnerová a Tereza Cacková, 8.A

Cambridgská jazyková zkouška KET FOR SCHOOLS

img20240223110206V sobotu 16.12.2023 vybraní žáci 9.A skládali na poličském gymnáziu Cambridgskou jazykovou zkoušku KET FOR SCHOOLS. Zúčastnilo se jí 8 studentů, kteří se připravovali 1 - 2× týdně, navštěvovali přípravné kurzy pod vedením Mgr. Evy Kohutové. Všichni žáci zkoušku úspěšně složili a dosáhli v ní nejenom požadované jazykové úrovně A2, ale někteří i B1.

žáci 9.A

Exkurze na Trading Centre – na škole nejen s rozšířenou výukou cizích jazyků

Vybraní žáci 8. ročníků měli 28. 2. 2024 možnost pod vedením vyučujících cizích jazyků navštívit střední školu v Litomyšli – Trading Centre (TC), která pro ně připravila skvěle zorganizované dopoledne. Měli jsme možnost se seznámit se školou díky profesionální prezentaci paní zástupkyně a 2 žákyň, které byly v rámci studia na studijním pobytu (Erasmus) v Barceloně. Žáci měli možnost navštívit reálnou výuku anglického a německého jazyka a okusit, jak náročné je studium po základní škole čeká. Škola má kvalitní vyučující, proto žáci neskrývali spokojenost a nadšení z výuky. Velmi kladně hodnotili živou a vtipnou hodinu německého jazyka, profesionální výuku anglického jazyka, kdy oba dva učitelé perfektně hovoří anglicky a studenti TC pružně reagují v komunikaci s nimi. Jsme vděční, že žáci naší školy měli možnost okusit atmosféru střední školy a začali přemýšlet, kterým směrem by se jejich budoucí studium mohlo dále ubírat. Ještě jednou děkujeme za milé a profesionální přijetí ze strany všech zúčastněných na Trading centre.

Za výuku cizích jazyků Mgr. Eva Kohutová a Mgr. Hana Spálenková.

Divizní finále ve futsale 6. – 7. tříd

4b7fa3a7 4bc0 4bc8 9e5d c7915f270edeBěhem prosince se odehráli dvě kola futsalového turnaje 6. a 7. ročníku základních škol. Naši žáci se v prvním turnaji utkali se ZŠ Bystré a po velmi dramatickém zápase, jsme nakonec dokázali zvítězit 4:3, gólem v posledních 20 ti vteřinách zápasu. Druhým našim soupeřem byla škola ZŠ Na Lukách. Očekával se opět zajímavý a těžký zápas. Nakonec se ukázala kvalita našich žáků a výsledek 3:1 nám zajistil postup do dalšího kola, která pořádala další postupující škola ze Svitav, ZŠ Sokolovská. Za účasti tří mužstev (ZŠ Masarykova Polička, ZŠ Lanškroun a domácí Sokolovská) se naši žáci toužili probojovat až do divizního finále. Už v prvním zápase po vítězství 3:1 nad Lanškrounem jsme udělali první krok k postupu, který jsme dovršili výhrou 4:0 nad domácí školou ze Svitav.

Na divizní finále jsme zajížděli do Hradce Králové. Našimi soupeři byla fotbalová škola Ohrazenice-Pardubice, fotbalová škola Hradec Králové a ZŠ Bystré. S prvními dvěma soupeři byl znát velký rozdíl, zejména v aktivitě, kvalitě a rychlosti. I přesto se naši hráči nevzdávali a snažili se soupeře potrápit. Ale ani poslední zápas se ZŠ Bystré se našim hráčům výsledkově nepovedl a tak jsme odjížděli z turnaje s prázdnou. I tak ale naši žáci vybojovali 4. místo ve finálovém turnaji Divize Východních Čech. Za řádnou reprezentaci naší školy patří poděkování žákům: Zděněk Soukal, Matyáš Charvát, Adam Šenk, Ondřej Vraspír, Ondřej Dittrich, Jan Dospěl, Matyáš Tichý, Karel Vobejda, David Jandera, Lukáš Augustín, Vendelín Doležal, Lukáš Tůma, Zdeněk Jílek.

Za polárním kruhem

Jaký je rozdíl mezi Arktidou a Antarktidou? Kdo jsou Inuité? Kolik stupňů Celsia může být v iglú? To je jen malý zlomek toho, co se minulý týden žáci 2.A a 2.B dozvěděli při projektovém vyučování. Převlečeni za nádherné Eskymáky si vytvořili lapbooky, seznámili se s polárními zvířaty, ukryli se před velkou zimou v iglú a ti nejodvážnější dokonce ochutnali sušené maso.

Víte, co znamená v inuitštině AIVIQ anebo co je INUKSUK? Pokud ne, tak se neváhejte zeptat našich malých cestovatelů, kteří se na dva dny ocitli za polárním kruhem.

TU 2.A a 2.B

Zeměpisná olympiáda

Ve čtvrtek 4. ledna se konalo školní kolo zeměpisné olympiády. Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. V kategorii A (6. třídy) se účastnilo celkem 10 žáků a vítězem se stal Ondřej Vraspír ze 6.A. V kategorii B (7. třídy) soutěžilo celkem 10 žáků a vítězem se stal Lukáš Fizer (7.D). V nejnabitější kategorii C (8. a 9. třídy) soutěžilo celkem 31 žáků a z celkového vítězství se nakonec radoval Tomáš Andrlík z 8.A. Vítězové jednotlivých kategorií si zajistili postup do okresního kola. Díky výsledku ze školního kola si postup do okresního kola zajistil i Michal Sotona (7.D).

Okresní kolo se konalo 21. února na Gymnáziu ve Svitavách. Zde byla konkurence již mnohonásobně větší a naši čtyři postupující se s velkou konkurencí popasovali více než dobře. Nejlépe si vedl Tomáš Andrlík v kategorii C, která byla nesmírně vyrovnaná, a celkově se umístil na výborném 5. místě. Nutno podotknout, že první dva soutěžící byli velmi odskočeni od ostatních a získali téměř plný počet možných bodů, což jen podtrhuje Tomášův skvělý výsledek. Na 10. místě se ve svých kategoriích umístil Ondřej Vraspír (kategorie A, 6. třídy) a Lukáš Fizer (kategorie B, 7. třídy). Michal Sotona potom skončil jen těsně na 12. místě. Všechny kategorie byly velice vyrovnané a o umístění skutečně rozhodovaly i půl body. Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za velmi dobrou reprezentaci naší školy.