Moderní formy výuky Masarykovy ZŠ Polička

IMG 0034V rámci operačního programu výzkum a vývoj vzdělávání se naše škola zapojila do projektu, který je zaměřen na osobně profesní rozvoj pedagogů, společné vzdělávání žáků, podporu mimoškolních aktivit a spolupráci s rodiči žáků. Cílem projektu je rozvoj školy v oblastech, které si škola určí jako prioritní pro svůj rozvoj a budoucí směřování. Mezi aktivitami, které v současnosti na naší škole probíhají, jsou mezi žáky nejoblíbenější naše zájmové kluby: Klub zábavné logiky a deskových her, Čtenářské kluby, Robotika

Klub zábavné logiky a deskových her

Již několik let nabízíme našim žákům jako jednu z mimoškolních činností klub Scrabble, pod vedením p. učitelky S. Mohelníkové. V letošním roce jsme pro děti ještě rozšířili nabídku klubových aktivit. Žáci se schází každé středeční odpoledne a mohou se svými kamarády vybírat z více než dvou desítek deskových her.

Hrajeme hry rozvíjející jazykové dovednosti (např. Scrabble, Kris kros, Slabikové pexeso), hry podporující logické myšlení (Super matematik), postřeh, rychlost (Duch), prostorovou představivost (Hoppers, Digit, Ubongo), hry procvičující paměť (v Kostce, Paměť 3D) a další.

Nejoblíbenější jsou samozřejmě strategie (např. Catan) nebo klasické hry Mlýn, Dáma či Šachy. Děti si v klubu najdou nové kamarády z nižších i vyšších ročníků. Navzájem se učí a užijí si dobrodružství při hře.

-sm-

Čtenářské kluby

V letošním školním roce na 1. stupni naší školy pracují čtyři oddělení čtenářského klubu. Ve dvou se scházejí děti 2. a 3. ročníku na paviloně pod vedením p. učitelky Jitky Junkové a ve dvou na budově děti ze 4. a 5. ročníku pod vedením p. učitelky Marcely Tomanové. Cílem klubu je získat školáky pro čtení, aby ve svém volnu sáhli po zajímavé knížce a též zdokonalit jejich čtenářské dovednosti. Klub navštěvují děti, které čtou rády, ale i ty, které čtou nerady. Výběr čtených textů je zúčastněným individuálně přizpůsobován. Jedná se například o pohádky, příběhy ze života dětí, komixy, obrázkové čtení, ale i poezii. Využívány jsou knihy ze školní i městské knihovny a z domácích knihovniček dětí. Ve skupině kamarádů probíhají dílny čtení, různé metody práce s textem určené k jeho porozumění, čtenářské bingo, hry na rozvoj slovní zásoby apod. Děti též pobesedovaly s panem knihkupcem a seznámily se s fungováním knihkupectví a antikvariátu.

-jj-

Robotika

Současně byl pro žáky 3. a 4. tříd Masarykovy základní školy otevřen zábavně logický kroužek Robotiky. Žáci se se svým lektorem, p. uč. J. Novotným, setkávají každý týden v učebně Fyziky, kde se společně snaží vyřešit zadané vědecké úkoly. Každý tým je vybaven vlastní robotickou stavebnicí LEGO Wedo 2.0 a notebookem, pomocí kterého svého robota sami programují. Žáci si tak v rámci projektů vytvoří například závodní formuli, helikoptéru či simulátor zemětřesení. Kromě hlavního cíle projektu, tedy rozvoje logického uvažování, podporuje kroužek komunikační dovednosti, tvůrčí schopnosti a v neposlední řadě představivost a fantazii žáků.

-jn-

Počet návštěv - Dnes: 31 | Včera: 51 | Týden: 264 | Měsíc: 939 | Celkem: 301533