Recitační žně na Masarykově základní škole

recitaceKdyž paní učitelka, maminka či dítě najdou v knížce text, který školáka zaujme, je takřka vyhráno! V úterý 10. února se vydalo z naší školy devět žáků  1. - 5. ročníků a 4 žáci z ročníku 6. - 9. do CBM na oblastní kolo v recitaci. Umístili se ve všech soutěžních kategoriích a odnesli si celkem devět diplomů s postupem do březnového okresního kola ve Svitavách.

Nebojácným vystoupením zaujaly porotu prvňačky Rozárka Tobiášová (1. místo) a Vanda Klusoňová (3. místo). Přednesly básničky Kámen v botě a Cesta do školy. Přirozený milý projev prózy Hroší maminka je tatínek přinesl druhačce Emmě Kynclové 1. místo mezi druháky a třeťáky. Jak vymizeli piráti se publikum i porota dozvěděly z přesvědčivě podaného textu páťáka Štěpána Krejčího (1. místo)a o Elišce a jejich kamarádkách poutavě vyprávěla čtvrťačka Aneta Mlynářová (2. místo). Třetí místo v téže kategorii 4. - 5. ročníků obsadil Michal Jílek, který působivě přednesl text o hluchém dědečkovi a jeho úplně obyčejném hrnečku.

Všichni jmenovaní byli vybráni školní porotou z devadesáti recitátorů, kteří v rámci našeho projektu osobnostní výchovy postoupili z jednotlivých tříd do kola školního. Jedná se o půlroční projekt Pohlazení pro maminky, který každoročně zakončujeme akcí ke Dni matek. Jeho cílem je, aby se děti osmělily, nebály se vystoupit před ostatními, zdokonalily svůj mluvený projev a získaly vztah ke knížkám a literatuře.

Ani na druhém stupni děti nezahálely. Letošní školní kolo mělo 17 účastníků ve dvou postupových kategoriích. Postupové ambice některých zhatila účast na lyžařském výcviku školy. Nakonec porotu v oblastním kole zaujala Jarní únava Šimona Němce ( 3. místo) Johanka z Arku v podání Magdaleny Větrovské ( 2. místo), na stupínek nejvyšší se prodral Michal Moravec s básní Václava Hraběte, mimochodem čerstvě přijatý student brněnské konzervatoře.

Letos vystoupí recitátoři i se svými kamarády zpěváky a divadelníky 6. května na Jordáně. Rozšířenou podobou této aktivity chce Masarykova základní škola Polička přispět k oslavám 750. výročí založení našeho města.

Ještě před tím však za celou školu skromné přání: „ Recitátoři, zlomte vaz v okresním a krajském kole soutěže, kde se již několik let žáci naší školy umísťují na předních místech!“

Za kolektiv učitelů Jitka Junková

Počet návštěv - Dnes: 13 | Včera: 73 | Týden: 86 | Měsíc: 1128 | Celkem: 301722