Sushi a muffiny

Na úterý 19.6. jsme se opravdu těšili, čekal nás gastronomický kurz v SOŠ v Poličce. Po příchodu jsme byli provedeni prostorami, kde se zpracovává maso. Nahlédli jsme do místností, kde se připravují uzenářské výrobky např. šunky, salámy, jitrnice, tlačenky. Pak už jsme ale rychle spěchali do místnosti, kde mělo probíhat naše vaření. Čekala nás zde paní učitelka Zrůstová se svými studenty z oboru Kuchař – číšník. Rozdělili jsme se do skupin ke třem velkým stolům a společně jsme rozmlouvali o správném stolování a zdravém stravování. Za pomoci   studentů jsme nejprve upekli muffiny a poté jedno z nejznámějších jídel japonské kuchyně – sushi. Vše jsme pěkně naaranžovali na připravené talíře a s chutí společně snědli.

Těšíme se, že si budeme moci tento výukový program příští rok opět zopakovat.

Třída 4.B

Vlajkoolympiáda

V pondělí a úterý se konal první ročník soutěže v poznávání vlajek Vlajkoolympiáda. Účast byla nad očekávání a celkem se soutěže zúčastnilo 112 žáků z 1. i 2. stupně. Své znalosti o vlajkách porovnávali v rámci tří soutěžních bloků a o celkovém pořadí nakonec rozhodoval každý získaný bod, v případě vítěze dokonce rozhodovaly bonusové body. Absolutním vítězem se stal Ondřej Báča z 8.C, který nasbíral 47 bodů z 50 možných. Na druhém místě se stejným počtem bodů se umístil Roman Vu ze 7.A a trojici nejlepších uzavřel Karel Vobejda ze 7.C, který získal pouze o půl bodu méně. Skvělé výkony předváděli i žáci z prvního stupně, kde se celkovým vítězem stal
Luboš Kusý se ziskem 46 bodů a v celkové konkurenci se umístil na skvělém 5. místě. Druhý za ním v rámci 1. stupně skončil Pavel Procházka ze 3.A a třetí Václav Flídr z 5.A. Všem účastníkům blahopřejeme a těšíme se zase znovu příště na další soutěži.

JS

INDIÁNSKÁ STEZKA PŘEŽITÍ

V úterý 18. 6. se třídy 2.C a 3.A vydaly na dobrodružnou stezku, zaměřenou na rozvoj přirozených schopností v oblasti přežití, duševní hygieny a odborné první pomoci. Cílem bylo zdokonalit a prohloubit znalosti a dovednosti v oblasti krizových situací. Děti se dozvěděly něco o původním obyvatelstvu amerického kontinentu, o způsobu života a jejich spojení s přírodou a uctíváním "Matky Země"(Pachamamy). Naučily se zozdělávat oheň pomocí křesadla, lupy, křemínků, filtrovaly vodu pomocí vyrobeného filtru z různých vrstev materiálu, látkového filtru, střílely z luku na cíl, plnily úkoly v nevlídných terénech, poznávaly byliny a také se dozvěděly o jejich léčivých účincích a dalším použití. Také získaly informace o jedlých, nejedlých a jedovatých plodech, které nám příroda dává. Děti si uvědomovaly výhody spolupráce, vzájemnosti a pospolitosti. Určovaly světové strany pomocí buzoly, ale také bez ní, pomocí lišejníků, mraveniště, slunce a hodinek, pařezu a větví stromu. Děti se také zopakovaly zásady 1. pomoci formou her a získaly noné informace z úst odborníka, také ale nechyběly i "babské rady". Každý měl své indiánské jméno a naučil se indiánský pozdrav, kterým jsme se přivílali a na rozloučenou si malí indiáni odnesli diplom s pochvalou a dovednosti, které jsou právě v dnešní době velmi potřebné a smysluplné.

Permonium Oslavany

Dne 4.6. byly třída 6.D a 6.B na výletě v Oslavanech u Brna v Permoniu. Při příjezdu byli žáci rozděleni do skupin po 4-5 lidech a bylo jim vysvětleno, co budou celé dopoledne dělat. V celém Permoniu je rozmístěno přes sto čtyřmístných kódů, ale jen zlomek z nich žáci potřebovali k úspěšnému ukončení několika zábavných úkolů, které byli rozmístěny v různých oblastech areálu. Oblasti byly pestré - lanová překážková dráha, důlní bludiště, labyrint, cesta v “podzemí” a další. Na 9 tabletech rozmístěných po celém areálu, které při otisku permonických hodinek zadaly úkol v různé oblasti s nápovědou ke správnému kódu, žáci postupně odevzdávali úkoly tím, že do nich napsali kód, který s nápovědou vyřešili. Na konci některé skupiny s největším počtem odevzdaných správných úkolů dostaly odměnu a vyrazili jsme domů. Výlet se nám moc líbil a těšíme se, až pojedeme na další.

6.B a 6.D

Sportovní úspěchy našich žáků

photo 2023 10 25 13 52 21Letošní školní rok byl na sportovních kolbištích pro naše žáky velice úrodný.
Vše začalo hned v září, kdy soutěže otevírá mezi žáky tak “oblíbený“ přespolní běh. Zde se hned dvě naše družstva probojovala až do krajského finále, kde starší chlapci uzmuli bronzové medaile a starší žákyně dokonce zlato! Děvčata si tímto úspěchem vybojovala postup do republikového finále, které se konalo ve Žďáru nad Sázavou. I zde se našim svěřenkyním zadařilo, když v celkovém součtu obsadila sedmé místo a Lucie Jílková dokonce celý republikový závod vyhrála!
Ani v míčových hrách se naši žáci nenechali zahanbit. Ve futsalu se starší i mladší žáci těžkým pavoukem prokousali až do divizního finále, kde obstojně bojovali s fotbalovými akademiemi z krajských měst.
Naše fotbalová lvíčata z prvního stupně ovládla turnaj ve fotbalu, když se mladší žáci bez sebemenšího zaváhání probojovali obvodním a okresním kolem až do kraje a starší žáci vyhráli obvodní kolo a zaslouženě postoupili do kola okresního.
Ve florbalu se mladší žáci probojovali do krajského kola, kde nakonec cinkly bronzové medaile.
Letos Českomoravský fotbalový svaz po letech oživil fotbalovou soutěž pro žáky druhého stupně. Zde stojí za zmínku sympatický výkon našich fotbalistů pod vedením trenéra Martina Opiny, který dotáhl tým až do republikového finále, kde dosáhli na zisk bronzových medailí.
Ani v královně sportu – atletice, se naši sportovci neztratili. V atletickém čtyřboji naši starší žáci postoupili až do krajského kola. V sesterské soutěži - Pohár Rozhlasu - dokonce do krajského kola postoupila všechny čtyři naše družstva. Zde se nejvíce dařilo starším žákyním, která obsadila třetí místo.
Do výčtu jsme nezařadili další úspěchy z obvodních a okresních kolo, kterých bylo letos také mnoho.

Všem našim sportovcům děkujeme a gratulujeme k dosaženým úspěchům a věříme, že nejen kabinet TV je na ně patřičně hrdý!

Pečení Apple Crumble 6.A + 6.D

10000043591000004349V hodině angličtiny jsme se rozhodli vyzkoušet upéct anglický koláč Apple Crumble, jehož recept máme v učebnici. Sešli jsme se v kuchyňce, pustili se do pečení a za hodinu jsme ochutnali pravý anglický Apple Crumble. Byla to zajímavá zkušenost, procvičili jsme se v angličtině, protože recept jsme měli z učebnice. Moc jsme si to společně užili.

Výlet 1.C a 9.C do Oldřiše

20240612 11041320240612 101340Dne 12.6. jsme se v rámci našeho vrstevnického programu s prvňáčky zúčastnili společného výletu do Oldřiše. Ráno se  někteří z nás s prvňáčky sešli u pavilonu. Počasí vypadalo nejistě, ale nakonec jsme se přeci jen vydali vstříc dobrodružství. S prvňáčky jsme vyrazili od pavilonu na vlakové nádraží, kde na nás čekaly posily v podobě zbytku našich spolužáků. O půl deváté jsme odjeli vlakem do Oldřiše. Došli jsme k tamějšímu obchodu, kde jsme si mohli něco koupit. Po svačinové pauze jsme jsme se pěšky vydali na cestu zpět do Poličky. Celou cestu jsme si povídali a společně jsme si užívali strávený čas. Cestu nám zpestřili písničky pouštěné z Ondrova repráku. Po chvilce chůze jsme došli k rybníku, kde se Ondra a Kryštof rozhodli vykoupat, my ostatní jsme celou situaci  měli z přímého přenosu, a to ze břehu. Poté co se kluci osušili jsme se vypravili dál směrem na Poličku. Když jsme došli na kraj Poličky, tak jsme se společně vyfotili. Potom jsme šli kolem Tylova domu zpět k pavilonu naší školy. U pavilonu jsme se s  našimi mladšími kamarády rozloučili. Počasí sice nebylo slunné, ale je fajn že nebyly třicítky. Výlet jsme si moc užili a moc se těšíme až se zase společně potkáme:-)

Jana K.

Školní výlet 9.C do Prahy

20240611 111447Dne 11.6. jsme se vydali na výlet do Prahy. Nejprve nás čekala cesta vlakem, při které jsme zažili spoustu legrace. Po příjezdu do Prahy jsme navštívili Národní muzeum. Zde jsme viděli kupoli s krásným výhledem na Prahu a prohlédli jsme si sbírku s nerosty. Po prohlídce Národního muzea jsme sešli do metra a jeli jsme na stanici Malostranská, k Pražskému hradu. Po příchodu na Pražský hrad jsme navštívili Vladislavský sál, na kterém nás zaujala jeho velikost a především zajímavý strop. Dále jsme navštívili katedrálu sv. Víta, ve které jsme mohli vidět krásně zdobená vitrážová okna, oltář, spoustu vyobrazení svatých např. sv. Jana Nepomuckého. Viděli jsme vstup do hrobky českých králů, ale uvnitř jsme nebyli. Podívali jsme se do baziliky sv. Jiří, která nás oslovila velice historickým vzhledem. Následovala prohlídka Zlaté uličky, kde jsme mohli vidět dům švadleny, historika, dům ve kterém žil Franz Kafka a dále výstavu brnění. Mohli jsme také nahlédnout do věže Daliborka. Z Pražského hradu jsme se přesunuli přes Karlův most na Staroměstské náměstí a na Václavské náměstí. Konečně nastal všemi dlouho očekávaný rozchod :-). Po nákupech jsme se sešli u koně, ale někteří naši spolužáci spletli místo setkání. My s paní učitelkou jsme se už museli přesunout na nádraží a paní asistentka netrpělivě očekávala příchod našich spolužáků. Naštěstí vše skončilo dobře a my jsme všichni včas odjeli směr Svitavy a následně až do Poličky. Cesta  vlakem zpět  byla zábavná a zažili jsme spoustu vtipných zážitků. Pro zájemce paní učitelka návštěvu historických památek příjemně zpestřila krátkými výklady, které byli zajímavé a užitečné, děkujeme:-). Celý výlet jsme si všichni moc užili  počasí vyšlo na jedničku. Děkujeme paní učitelce třídní a paní asistentce Kuklové, že s námi tento výlet ve zdraví přežili:-)

Jana K.

PROJEKTY U VČELIČEK

Ve třídě 2.C se v tomto pololetí odehrály denní, týdenní i dlouhodobější projekty. Děti pracovaly se zaujetím, spolupracovaly a dozvěděly se mnoho informací, na které třeba v učebnicích nenarazí a které uplatní v běžném životě. Byly to například "Moje práva a povinnosti", kde si děti uvědomily svá práva, ale především povinnosti, které každý z nás má. "Ženy to také umí", zde jsme se dozvěděli o významných ženách ve vědě, sportu, umění a děti byly seznámeny s rolí muže a ženy ve společnosti. "Naladěn či rozladěn", zde jsme se zabývali vlivem hudby na lidský organismus, rezonancí a vibracemi zvuku na krupici, vodu a obdivovali vzniklé obrazce. Děti si vyzkoušely různé hudební nástroje i terapeutické ladičky. "Zázračné lidské tělo", zde jsme vyhledávali a třídili zajímavé informace o funkci, významu lidského těla a také o tom, jak se o sebe s láskou starat. "Pomáháme přírodě", zde se zabýváme ochranou životního prostředí a také, když je čas a počasí, chodíme uklízet kolem školy a blízkého okolí. "Kapela na cestách", zde jsme využili návštěvy skupiny Doctor Victor a vytvořili týdenní projekt, kde jsme se zabývali různými hudebními styly a žánry a také zeměmi, ve kterých bychom chtěli jako kapela hrát. Na tomto koncertě  usicbusu měla možnost vystoupit naše dvě děvčátka - bubenice a klarinetistka. "Doba medová", opět jsme trochu včelařili. Dokončujeme "Domov a rodina", zde se děti seznamují s důležitostí, významem a funkcí rodiny, jednotlivými členy atd. Těšíme se na "Indiánskou stezku přežití", snad nám počasí dovolí. Stále je na co se těšit:)

Včeličky

Výlet do vzdělávacího centra Sféra Pardubice a do Slatiňan 3.B a 3.A

3. 6. jsme se vydali na výlet do centra Sféra v Pardubicích. Byli jsme zvědavi, co nás tam čeká. Každý z nás si vybral dva výukové programy  ze tří možností: Bublinování - chemická laboratoř, Na křídlech ptáků - přírodovědná dílna a Není tužka jako tužka - práce v dřevodílně. Na závěr nás čekalo překvapení v podobě projekce na sférickou kouli.

Potom jsme cestovali do Slatiňan, kde jsme ve výbězích mohli obdivovat starokladrubské vraníky. Nakonec jsme doputovali až ke Kočičímu hrádku, kde nám dobývání hradu překazil déšť. Se spoustou zážitků jsme dorazili domů a těšíme se na další výlet.

Moje pokojovka

Koncem dubna jsme zahájili projekt Moje pokojovka, ve kterém jsme se chtěli naučit, jak se starat o pokojové rostliny a jak získat nové sazenice a ozdravit staré rostliny. Začali jsme sběrem řízků z přerostlých květin na chodbě školy. Našli jsme voděnku, zelenec, tlustici, potos a ještě další, které neumíme pojmenovat. Rostlinné řízky jsme vložili do kelímků s vodou a pozorovali, jak budou tvořit kořínky, Po 2 týdnech postupně začaly rostliny kořenit my je sázeli do připravených květináčů s hlínou a dále se o ně starali. Začátkem června už bylo vidět, jak rostlinky v květináči rostou a některé už mají nové výhony. To byl čas odnést je domů. Tam se o ně dále budeme stara a v září s nimi můžeme ozdobit okna naší třídy.

Copyright © 2024 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 17 | Včera: 43 | Týden: 60 | Měsíc: 1052 | Celkem: 304676