Dětská scéna – recitace

Recitace je typ ústního přednášení, které má být výstižné a má vykazovat autorovy myšlenky, které přednáší recitátor. Musí tedy zákonitě textu porozumět, rozčlenit ho na části a tlumočit myšlenky textu, potažmo autora.

Promlouvá k posluchačům, jeho hlas musí být přiměřený a slyšitelný, důležitou roli hraje i oblečení, mimika a gestikulace přednášejícího.

Recitování není věc jednoduchá, zkuste si sami před publikem přednést text básně, či prózy tak, abyste svou výpovědí zaujali posluchače, potlačily vnitřní nepříjemné pocity a zkrotily trému.

Dětská scéna je jedna z příležitostí, kdy si žáci mohou vyzkoušet své umění práce a interpretace s textem. Je to sice soutěž, ale více než o umístění jde o dobrý pocit předvést na jevišti, co umím, dát druhým kousek sebe, navodit příjemnou atmosféru, přimět posluchače k zamyšlení se nad textem a možná ho i vhodně nasměrovat do knihovny nebo knihkupectví. Probudit v něm lásku k literatuře.

V letošním roce pořádala Masarykova základní škola Polička oblastní kolo této soutěže. V rámci školních kol nebylo jednoduché vybrat z 98 recitátorů postupující, neboť byli velmi dobře připraveni.

V oblastním kole soutěžilo 68 recitátorů z 5 základních škol a gymnázia. Ti nejlepší postoupili do okresního kola.

Za oblast Poličsko do krajského kola postoupili dva žáci, a to z Masarykovy základní školy. Lukáš Hradecký za svoji interpretaci bajky o lišce a hlemýždi a Aneta Mlynářová za pohádku o Popelce. Zdatně sekundoval i Štěpán Krejčí s panem Kazisvětem. Nejvíce jsme zabodovali v Ceně laskavého diváka, kdy 4 naši žáci tuto cenu obdrželi: Vanda Klusoňová, Aneta Mlynářová, Aneta Soukalová a Štěpán Krejčí.

V dubnu budeme našim recitátorům držet pěsti. Celostátní kolo této přehlídky se totiž koná v nedalekých Svitavách.

Mgr. Ludmila Haraštová

Počet návštěv - Dnes: 6 | Včera: 40 | Týden: 186 | Měsíc: 1150 | Celkem: 300521