Starší a mladší, větší a menší, ale opět spolu

V pátek 19.4.2024 pracovali žáci prvních a devátých ročníků zase jako tým. Ukliďme Česko, byla výzva jak pracovní, tak zábavná. I když hodně žáků devátých tříd odjelo rozšířit svůj jazykový a poznávací potenciál do Anglie, zvládli deváťáci i v malém počtu pečlivě připravit dvouhodinový program.
Mladší spolužáci si v pohádkovém příběhu osvěžili informace o tom, jak správně třídit odpad a co je recyklace. Zábavné hry jim bystřily smysly a prohlubovaly dovednosti. Hádali správné barvy kontejnerů, třídili obrázkový odpad a odpovídali na připravené otázky soutěžního AZ kvízu.
Dobře vyladěni zpěvem i tancem, při poslechu dětského hitu „Já jsem taky popelář…“, vyrazili všichni zúčastnění sbírat vše, co do přírody nepatří. Nadšení bylo tak veliké, že někdy bylo náročné drobotinu uhlídat, obzvlášť když někteří skryti v křoví objevovali poklady nevídané.
Plánování těchto společných akcí je pro učitele poměrně náročné, ale smích, rozhovory, škádlení, doteky, společně strávený čas a k a m a r á d i jsou prostě super.

Atletický čtyřboj 2024

20240410 134322Ve středu 10. dubna se žáci a žákyně naší školy zúčastnili okresního kola atletického čtyřboje, které se konalo ve Svitavách. I v zimě, větru a dešti naši sportovci podávali velmi kvalitní výkony. Naše soutěžící družstva se ve všech kategoriích umístila na stupních vítězů. Mladší žáci obsadili 3. místo, starší žákyně – 2. místo a starší žáci zvítězili a vybojovali si tak postup do krajského finále atletického čtyřboje. V kategorii jednotlivců se ve starších žácích na krásném 3. místě umístil Petr Schwach a na jednoznačném 1. místě se v kategorii starších žákyň umístila Lucie Jílková, která podávala úžasné výkony, ve skoku dalekém si navíc posunula svůj osobní rekord na 5,06m. Všem zúčastněným sportovcům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy i přes velmi nepříznivé počasí.

Abeceda peněz

Ve druhé třídě jsme si často hráli s penězi, ale málokdo znal jejich pravou hodnotu. Dnešní druháci se s tímto potýkají stejně – často nevědí, odkud peníze pocházejí a proč není dobré nechat všechny úspory v hračkářství. Proto se žáci v pondělí zúčastnili programu Abeceda peněz, která je zasvětila do tajů rodinného rozpočtu a ukázala jim, proč je důležité rozumně hospodařit s penězi. Na chvíli se stali dospělými, vyrazili do práce a postupně se snažili pochopit, jak složité je spravovat rodinné finance. Ať už se jedná o nabývání příjmů, plánování výdajů či spoření. V závěru programu své nabyté virtuální peníze směnili za hotovost, za kterou si mohli koupit drobnosti, nebo odolat své momentální touze a peníze uspořit. O tom, že se program vydařil, svědčily úsměvy a nadšení dětí.

Krajské kolo v Dějepisné olympiádě

Dne 10.4. se uskutečnilo krajské kolo v Dějepisné olympiádě v Pardubicích. Naší školu reprezentovala Adéla Fliedrová z 8.A, která se v okresním kole umístila na 2. místě. V krajském kole pak dosáhla i přes velkou konkurenci pěkného umístění. Děkujeme za reprezentaci školy.

Matematický klokan

cartoon kangaroo vector 18853426V letošním školním roce připadlo školní kolo Matematického klokana na pátek 22.3.2024. Naše škola se opět zapojila do všech kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet. Celkem se této soutěže zúčastnilo 302 žáků naší školy. V kategorii Cvrček se umístili na prvních třech místech tito žáci: 1. Kořínková Adéla (79 b) z 3.A, 2. Ondřej Kotek (75 b) z 3.B, 3. Sára Lorencová (71 b) z 3.D. V kategorii Klokánek bylo následující pořadí: 1. Jolana Klimešová (96 b) z 4.B, 2. - 3. Vít Gregor
(92 b) z 5.A, Lada Klusoňová (92 b) ze 4.B. V kategorii Bejamín nejlépe obstáli: 1. Vít Koráb (81b) ze 7.A, 2. Filip Chmel z 6.A (72 b) a 3. Tereza Netolická (62 b) ze 7.A. V kategorii Kadet bylo následující pořadí. 1. Matěj Chmel (88 b) z 9.A, 2. Stanislav Urban (82 b) z 9.A a 3. Anna Kašová (79 b) z 8.A.

V okrese Svitavy získala 3. místo Jolana Klimešová. Blahopřejeme.

Okresní kolo Matematické olympiády

mo logo3. dubna 2024 se v Litomyšli konalo okresní kolo Matematické olympiády kategorie Z6 – Z9. Za 6. ročník nás reprezentovali Anička Šafářová a Filip Chmel. Oba jsou žáky 6.A . Anička obsadila 10. místo a Filip skončil 13. V kategorii 8. ročníků a jim odpovídajících roč. NG se na 7. – 8. místě umístila Adéla Fliedrová a Jaroslav Jaška, Michal Ptáček se umístil na 9. místě. Všichni tři jsou úspěšní řešitelé okresního kola MO a jsou žáky 8.A. Ve stejné kategorii nás reprezentovala Tereza Cacková.

Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci naší školy.

Krajské kolo florbalu žáků 6. a 7. tříd

img 0782Ve středu 27. března proběhlo v Pardubické nafukovací hale krajské kolo florbalu žáků 6. a 7. tříd, na které se probojovali i naši žáci. Po počátečním neúspěchu proti domácímu týmu kluci zabrali, a vybojovali dvě vítězství. V zamotané tabulce nakonec trochu smolně skončili třetí na základě skóre. Školu na turnaji vzorně reprezentovali Zdeněk Soukal, Matyáš Charvát, Šimon Mach, Adam Pavliš, Adam Šenk, Jan Švanda, Mikuláš Boštík, Adam Šafář, Michal Bureš, Pavel Pospíšil, Nikolas Grubhoffer, Kryštof Rokos a Sebastian Mitáš.

Martin Cecha

Krásy jižní Anglie + Londýn 16.4. – 20.4.2024

Úterý 16.4. – v 12.45 odjezd z Poličky, tranzit SRN, Belgie, Francie.

Středa 17.4. – v ranních hodinách příjezd do VB, Brighton – prohlídka jednoho z nejkrásnějších přímořských měst, exteriér Royal Pavilion – královský palác v orientálním stylu, The Lanes – čtvrť středověkých uliček, Sea Life Centre – akvárium s mnoha druhy mořských ryb a živočichů, skleněný tunel se žraloky, Palace Pier – přístavní molo a pobřežní promenáda, oblázková pláž. Možnost návštěvy nejužší vyhlídkové věže na světě – British Airways i360. V podvečer setkání s hostitelskými rodinami, ubytování v okolí Brightonu.

Číst dál: Krásy jižní Anglie + Londýn 16.4. – 20.4.2024

Je libo jitrničku … aneb Kloboukový den

klobouky 1klobouky 2„Hele, co si vezmeš zítra na tu hlavu? Já asi hnízdo.“ „No, já mám vymyšlenou fakt best čepici. Budeš mrkat na drát…“

Den klobouků je sice vypsán na leden, my ale netradičně, původně jsme chtěli na APRÍLA, ale bylo volno, oslavili tento den 4. dubna. Vrátili jsme se do doby, kdy klobouky byly nedílnou součástí našich šatníků. Tento den jsme si chtěli užít s nějakou zajímavou pokrývkou hlavy. K vidění byly zajímavě ozdobené klobouky, čepice, kšiltovky a čelenky, které se i se svými majiteli promenádovaly po chodbách i výuka byla zábavná.

PS: můj klobouk s jitrnicemi, klobásami, párečky a buřty snědla kompletně 9.A

har

SKŘIVÁNEK 2024

12Stejně jako skřivánci v přírodě vítají jaro, tak i naše děti přivítaly jaro zpěvem ve školním kole pěvecké soutěže, ze které ty nejlepší postoupily do oblastního kola „Skřivánek“. Jako každoročně tuto soutěž pořádalo místní gymnázium a děti z prvního i druhého stupně si tak mohly vyzkoušet, jak se zpívá s mikrofonem před porotou a zaplněnou aulou. Konkurence ze škol z okolních vesnic a měst byla letos obzvlášť veliká, ale naše děti se neztratily. V každé kategorii obsadily přední místa. Všem moc gratulujeme.

Kategorie 1. třídyEliáš Břetislav - 1. místo, Semová Berenika - 2. místo

Kategorie 2. a 3. tříd: Peňázová Tereza (2. třída) - 2. místo, Lorencová Sára (3. třída) - 2. místo

Kategorie 4. a 5. třídMarková Karolína (4. třída) - 2. místo, Pávek Jan (5. třída) - 3. místo