8. ročníky na exkurzi v Praze – návštěva České národní banky

Na konci března vyrazily 8. ročníky na exkurzi do hlavního města, kde je čekal zajímavý program spojený s návštěvou České národní banky. Žáci si v moderní a interaktivní expozici „Lidé a peníze“ prohlédli unikátní sbírku  historických platidel, dozvěděli se, jak funguje centrální banka a nahlédli i do světa padělků a ochranných prvků bankovek. Expozice zábavnou formou přiblížila nejen historii české měny, ale i důležité ekonomické pojmy, se kterými se člověk může setkat v každodenním životě. Největší pozornost vzbudil zlatý slitek o hmotnosti 12,5 kilogramu, který si mohli žáci sami zkusit zvednout. Exkurze byla pro všechny nejen obohacujícím doplněním výuky, ale také skvělým zážitkem, který jistě mnohé inspiroval k hlubšímu zájmu o finance a ekonomii.

Vrstevnický program 1D + 9D

trideni odpadu vrstprogramV rámci projektu Ukliďme Česko se deváťáci opět setkali s prvňáky. První dvě hodiny se prvňáčci s pomocí deváťáků poctivě učili do jakých kontejnerů patří třeba plastová láhev nebo noviny. Také jsme si zazpívali písničku o třídění odpadu a na interaktivní tabuli pomohli Tondovi uklidit jeho nepořádný pokoj. Potom jsme se šli najíst, abychom nabrali potřebnou sílu na naši další aktivitu. Třetí a čtvrtou hodinu sbírali prvňáčci smetí, které skončilo na ulici, v keřích nebo i na dětském hřišti. Podařilo se nám posbírat vážně hodně, to byste ani nevěřili, co všechno skončí mimo odpadkový koš nebo kontejner. Když jsme se vrátili z procházky, byla už pro nás připravena hra, která zahrnovala zašifrovanou tajenku. Šikovní prvňáčci tuto tajenku měli rozšifrovanou za chvilku, takže jsme měli čas si pohrát na hřišti. A zase byl čas se rozloučit. Den jsme si moc užili.

9.D + 1.D

Geografická olympiáda

V letošním školním roce byla tradiční zeměpisná olympiáda přejmenovaná na geografickou olympiádu. Jinak vše zůstalo při starém - soutěží se ve třech kategoriích - A (6. ročníky), B (7. ročníky), C (8. a 9. ročníky), po školním kole následuje kolo okresní a poté krajské.

Školní kolo letos proběhlo 16. prosince 2024 a setkalo se s nebývalým zájmem - 83 žáků druhého stupně řešilo geografické úkoly. Nejlepší v kategorii A byla Justýna Bednářová (6.A), v kategorii B Ondřej Jandl (7.A), v kategorii C Adam Pavliš (8.A). 

Tito tři se účastnili 19. února 2025 i okresního kola. Nejlépe si vedla Justýna Bednářová, která obsadila 5. místo. Ondřej Jandl byl 8. a Adam Pavliš 9.

Kabinet zeměpisu

Easter Hunt aneb Velikonoční slovíčkovaná

V týdnu před velikonočními prázdninami jsme si celá škola měli možnost díky paní učitelce Ivě Vojtové zopakovat slovní zásobu týkající se Velikonoc a jara. Paní učitelka připravila zábavné hledání skryté slovní zásoby, kterou jsme poté využili k vyplnění křížovky. Mohli jsme tak s žáky procvičit slovíčka, která během roku jinak nevyužíváme. Ještě jednou děkujeme za nápad i možnost si tuto aktivitu vyzkoušet.

Jazykářky Masarykovy školy.

Ptačí den

V pátek 11.4. si 2.C uspořádala třídní projekt „Ptačí den“. Nejprve jsme se ráno vydali do školních dílen, kde jsme si ze dřeva vyrobili ptáčka. Vyzkoušeli jsme si vrtat vrtačkou, brousit, vázat uzle a lepit tavnou pistolí. Děkujeme za pomoc a ochotu panu učiteli Kubovi Novotnému. Potom jsme se odebrali zpět do třídy, kde jsme se věnovali poznávání ptáků, poslouchání jejich zpěvu, pozorování čápů a jejich snůšky, matematickým spojovačkám a dokreslovačkám, ale i osové souměrnosti. Den jsme zakončili antistresovou omalovánkou. Děti odcházely s pocitem, že se vůbec neučily, i když ve skutečnosti se toho naučily víc než jindy.

Děti z 2.C, tř. uč. M.Báčová, as.T Jandová

Příběhy našich sousedů ožívají díky žákům

Do projektu Příběhy našich sousedů se od začátku letošního školního roku zapojilo třináct žáků, kteří se rozhodli zachytit vzpomínky pamětníků na historicky zajímavé události.
Prvním krokem bylo najít pamětníka, jehož životní osudy jsou spojeny s významnými momenty naší historie. Poté následovalo nahrávání rozhovorů, ze kterých žáci pečlivě vybírali nejzajímavější pasáže a zpracovávali je do uceleného příběhu.
Výsledná díla vznikla ve třech skupinách. Dvě z nich zvolily formu audio nahrávky, jedna skupina se rozhodla zachytit příběh prostřednictvím komiksu.
Na cestě k finální podobě příběhů se žáci zúčastnili také několika workshopů, které jim poskytly cenné rady ohledně zpracování nahrávek a vyprávění příběhů. Nechyběl ani inspirativní výlet do Pardubic, kde jim s prací pomáhali profesionálové z oblasti médií a publicistiky.

Číst dál: Příběhy našich sousedů ožívají díky žákům

Fyzikální výstava Kouzla našeho světa

V březnu a dubnu se žáci vybraných tříd 7. až 9. ročníku vydali na výstavu Kouzla našeho světa, která se konala v prostorách regionálního muzea. Výstava se zaměřovala na fyzikální jevy, které běžně vnímáme kolem sebe – a ukázala nám, že fyzika rozhodně nemusí být jen učebnice a vzorce.
Celá expozice byla koncipována jako interaktivní zážitek. Žáci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet různé pokusy a experimenty – od optických klamů přes hru se zvukem a světlem až po principy magnetismu a elektrické energie. Největší úspěch mělo tzv. "zrcadlové bludiště", kde si každý mohl ověřit, jak snadno nás mohou smysly zmást.
Výstava hravou formou přibližovala fyzikální zákony tak, aby byly pochopitelné a zábavné pro všechny věkové kategorie. Velkou výhodou byla možnost se všeho dotýkat, zapojit se do pokusů a stát se na chvíli malým vědcem či vědkyní. Výstava přesně naplňuje svůj podtitul - přírodní vědy hravě a názorně dle citátu „gram praxe je lepší než tuna teorie“.

Žáci si návštěvu výstavy velmi užili, odnášeli si spoustu zážitků i nových poznatků. Výstava rozhodně probudila jejich zájem o svět vědy – a my věříme, že některé z nich možná inspirovala k budoucí vědecké kariéře!

plakat sbirka knih

MATIKA V POHÁDKÁCH ANEB EVROPSKÝ DEN MOZKU

V březnovém týdnu, kdy byl 11.3. Evropský den mozku, se třeťáci věnovali projektu, který si nazvali Míti Filipa. Děti se ocitly v pohádkovém městě Biland, kde pracovaly s A, B, C … groši, které používaly v binárních operacích. Také byly na ostrově, který měl 2 země, každá země měla 3 hory, na každé hoře byly 4 hrady, pod každým hradem bylo 5 měst … až se dostaly k 10 cukřenkám, o nichž se dočetly v knize Pohádka z cukřenky od japonského spisovatele. Pokoušely se představit si a někteří i vypočítat, kolik takových cukřenek bylo v pokoji, městě či na celém ostrově. Děti pracovaly každý podle svých matematických dovedností a schopností v řádech 100, 1000 a někteří nadšenci se dobrali dokonce k šesti i vícemístným číslům. Společně hledaly různá řešení a společně si také ostrov vytvořily, kam se pokusily zaznamenat co nejvíce objektů z této pohádky.

A jak pohádka dopadla? Děti objevily matematický zlepšovák, který by čekaly spíše v českém jazyce než v matematice. Ano, byl to vykřičník!

Tyto momenty, kdy děti samy objevují, s nadšením tvoří a spolupracují, jsou velmi cenné a radostné. Děti si celý týden projektu nejen užily, ale snad byl i přínosný a motivující do dalšího vzdělávání.

Včeličky

Vajíčková fyzikální dílna přinesla zábavu i poučení

Ve středu 16. dubna 2025 proběhla na naší škole netradiční akce – Vajíčková fyzikální dílna. Dílna byla otevřena pro všechny žáky školy a nabídla deset zábavných a zároveň poučných pokusů, v nichž hrály hlavní roli vařená i syrová vejce.
Žáci si mohli například vyzkoušet, jak se vejce chová při točení, jak se liší jeho váha ve slané a obyčejné vodě, a proč se syrové vejce někdy zvládne "zázračně" nerozbít ani při velkém tlaku. Vrcholem celé dílny byla střelba ze vzduchovky na vařená a syrová vejce – tento pokus zaujal zdaleka nejvíce a vyvolal velké nadšení i překvapení nad rozdílnými výsledky.
Ačkoliv účast nebyla veliká, atmosféra byla velmi příjemná a žáci si dílnu skutečně užili. Kromě legrace si odnesli i řadu poznatků o vlastnostech materiálů, síle, tlaku či hybnosti – to vše hravou a srozumitelnou formou.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a už teď se těšíme na další fyzikální dobrodružství!

Jan Stodola, Monika Rambousková

Copyright © 2025 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 2 | Včera: 58 | Týden: 203 | Měsíc: 60 | Celkem: 316835