Hledáme nejlepšího mladého chemika očima Jany Kynclové

rep finale 2repfinale 1Celá soutěž odstartovala na podzim roku 2023, kdy se na naší škole konalo školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika České republiky. Do dalšího kola jsme postoupili tři, já a moji dva spolužáci Vráťa a Vojta. Tímto pro nás začal velmi náročný čas příprav, který jsme úspěšně zvládli a 12.12. 2023 se vydali do krajského kola soutěže, které se konalo v Pardubicích. Tam nás čekalo nelehké zadání testu, plné těžkých otázek a výpočtů. S tímto testem jsme si všichni úspěšně poradili a umístili jsme se mezi třiceti nejlepšími chemiky Pardubického kraje. Tímto výsledkem jsme si zajistili místo v regionálním finále soutěže. Radost jsme měli ohromnou, ale než jsme se nadáli přišel čas se opět začít připravovat, tentokrát nás čekala laboratorní práce. Čas příprav se naplnil a my se ve čtvrtek 11.1. sešli v dobré náladě na nádraží a opět se vydali směr Pardubice. V laboratoři nás čekal nelehký úděl titrace, i přestože práce byla náročná, tak jsme si ji užili. V tuhle chvíli nám nezbývalo nic jiného než čekat, na výsledky naší práce jsme si museli počkat tři měsíce. Naše nekonečné čekání ukončil až čtvrtek 21.3., kdy jsme se ve slavnostní náladě i oblečení vypravili na vyhlášení výsledků regionálního finále. S každým vyhlášeným místem napětí stoupalo, postoupit totiž mohlo jen 7 nejlepších. Mezi postupující jsem se nakonec dostala jen já, Vojta obsadil 15. místo a Vráťa 23. místo. Z mého 5. místa jsem měla obrovskou radost, vůbec jsem totiž netušila, že bych se mohla takhle dobře umístit.

V tuhle chvíli přede mnou už bylo pouze celostátní finále, které se konalo 13.6. v prostorách Univerzity Pardubice. Tento finálový den měl opravdu nabitý program, vše začalo slavnostním zahájením v Posluchárně Jana Palacha, kde mě následně čekalo i psaní testu, po obědě v menze jsem se vydala vyzkoušet své znalosti v praxi do jedné z laboratoří. Na výsledky jsem si musela počkat celé odpoledne, naštěstí pro nás byl připraven zajímavý program, prvně jsme si prohlédli mnoho pokusů a následně si na vlastní chuťové pohárky vyzkoušeli kouzlo molekulární gastronomie, ochutnali jsme například koktejl chlazený suchým ledem, popcorn, šlehačkové pusinky a zmrzlinu, to vše zmražené tekutým dusíkem. Potom všem už na mě čekalo pouze vyhlášení, kde jsem se dozvěděla, že jsem obsadila 31. místo. Celou soutěž jsem si velmi užila a jsem velmi ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit. Tímto bych také chtěla moc poděkovat paní učitelce Evě Spilkové, bez které bych se soutěže nemohla zúčastnit a už vůbec se probojovat takto daleko.

Copyright © 2024 ZŠ Masarykova Polička. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

Počet návštěv - Dnes: 25 | Včera: 17 | Týden: 25 | Měsíc: 313 | Celkem: 305203